fbpx

Prokam SNG Aracında Panasonic Kameralar

Spor, haber veya diğer canlı etkinliklerde SNG van araçlarında kullanılan donanım işe uygun olmalıdır. Yapım ekipleri en yüksek kalite standartlarını yakalarken ani değişikliklere de hızla ayak uydurabilmek için hem çok yönlülük hem de kaliteye ihtiyaç duyuyorlar. Bu nedenle Alman film ve görüntü kayıt firması Prokam beş adet AK-HC3500 yüksek tanımlı kamera yapım donanımı tabanlı bir Panasonic çözümünü seçti.

1985 yılında kurulan ve Köln, Berlin, Hamburg’da büroları olan Prokam Film- und Videoaufnahme GmbH, Mediatec GmbH’ye ilk olarak HD kayıt ve yayınları destekleyecek yeni bir SNG van aracı kurması için görev verdi.

Prokam tüm testlerden sonra Panasonic AK-HC3500 kamera sistemi üzerinde karar kıldı. Yeni HD-1 açık hava van yayın aracının beyni, beş adet HD kamera yapım birimi. Aracın içerisindeki Panasonic çözümü, AK-HCU3550 CCU kamera denetim birimleri ve AK-HRP935 uzaktan kumanda panelleri ile tamamlanıyor.

Kamera kafasına giden dört geri dönüş yolu, iki teleprompter kanalı ve iki bağımsız interkom yolu, kameranın çok yönlülüğünü ve geniş kullanım alanlarını gösteriyor. Yayın aracındaki AK-HCU3550 kamera denetim birimi, hem HD hem de SD görüntü sinyali çıkışlarını destekliyor. Kullanıcılar fiber optik kablo yoluyla seri veri sinyallerini iletebiliyor, böylece pan ve tilt kafasını denetleyebiliyorlar.

AK-HC3500 stüdyo kamerası üç adet 2.3 megapiksel çözünürlüklü, 2/3 tipi IT-CCD içeriyor. 14 bitlik A-D çevirici ve dahili 38 bitlik dijital sinyal işleme devresi LSI, üstün kalitede görüntü sunuyor. AK-HC3500 zayıf ışık altında bile yüksek kaliteli HD görüntüler üretiyor.