fbpx
Akratek Elektronik Üniversitelerde Stüdyo ve Reji Uygulama Kurulumlarına Bir Yenisini Daha Kattı

Akratek Elektronik Üniversitelerde Stüdyo ve Reji Uygulama Kurulumlarına Bir Yenisini Daha Kattı

“Afyon Kocatepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema Televizyon Bölümü Öğrenci Stüdyo ve Reji” uygulamaları ihalesini Akratek Elektronik kazandı. Akratek Elektronik, proje kapsamında Blackmagic Marka Studio kameraları kullanarak ve kameraların önüne Canon HD broadcast lens ve Canon Zoom ve netlik kontrol üniteleri ekleyerek profesyonel bir stüdyo kurulumu yaptı.

Stüdyoda ışık uygulaması olarak yerli üretim olan Trymlight marka dimmerli (ışık masasından kontrol edilebilen) soğuk ışıklar ve Dynacore fresnel ışıklar kullanıldı. Işıkların kontrolü için ise 48 kanal ışık masası kullanıldı.

Stüdyo da Projib olarak Acebil 3 metre Projib , prompter olarak ise Akratek Elektronik’in kendi üretimi olan 15 inç FOR prompter sistem kullanıldı.

Stüdyo da mikrofon olarak 4 telsiz yaka, 2 telsiz el mikrofonu kullanıldı. Stüdyoda kameraların altına ihalede istenilen ağırlık kapasitesinde tripod ve Dolly kullanıldı. Stüdyo içerisinde yayını izlemek için LG monitör (tekerlekli taşıma standı ile birlikte) kullanıldı. Stüdyo içerisinde 130 watt gücünde dinleme hoparlörü konuldu.

Reji tarafında ise görüntü mikseri olarak Blackmagic ATEM 2M/E video mikser ve ATEM 1M/E kontrol paneli kullanıldı. Video mikser üzerinde 20 kanal HD SDI giriş mevcut. Video mikser beraberinde alınan 1 M/E kontrol paneli şimdilik 1M/E katını kontrol edebilecek. Ama istenildiğinde yazılım üzerinden 2M/E katını da kullanılma imkanı var. Video mikserden ön izleme yapabilmek (Multiviewer amaçlı) için LG 47 inç monitör kullanıldı.

Playout olarak HD/SD/2K seçeneklerini destekleyen Axel playout kullanıldı.

Kayıt tarafında ise Akratek Elektronik’in kendi üretimi olan Mpeg2, Avi, wmw gibi en çok tercih edilen kayıt formatlarını içerisinde barındıran FOR marka Ingest yazılımı kullanıldı. Kayıt seçeneğinde yedekli olması tercih sebebidir genellikle. Yedek kayıt ünitesi olarak ise Atomos marka HD-SDI girişli Samurai Blade marka kayıtçı kullanıldı.

KJ tarafında ise 3 boyutlu KJ olarak Class-X marka KJ sistemi devreye alındı. Interkom olarak Datavideo marka interkom kullanıldı. Ses mikseri olarak 16 kanal efektli ses mikseri ve 40 Watt gücünde dinleme hoparlörü kullanıldı.

Aktüel amaçlı kullanılması adına Dynacore marka 3’lü LED ışık seti (bataryaları, ışık ayakları ve taşıma çantaları) verildi.

Reji odasında kullanılan video ve IT ürünler rack dolap içerisinde düzgün bir şekilde kurulumu yapılmış olup, devreye o şekilde alındı. Rack dolap üzerinde profesyonel güç dağıtım ünitesi, ses düzenleyici (limiter), ses geciktirici kullanıldı.

IT sistemlere ait rackmount kasalar rack dolap üzerinde düzgün bir şekilde dizayn edilerek, numaralandırılmış bir şekilde kablolaması da yapıldı. Stüdyo içinde kurulan wallbox uygulaması ile kablolama, kablolara numara verilmesi ve işçilik kurulumu çok düzgün olması beğeni topladı.

Akratek Elektronik, kurulum sonrası Teknik Servis Müdürü Osman Gökçe’nin kontrolünde eğitim sürecini de tamamladı. Öğretim üyeleri ve öğrenciler kurulum ve eğitim sürecinden memnuniyetlerini ifade ettiler.

Proje hakkında detaylı bilgi almak için 0216 291 22 30 numaralı telefondan Akratek Elektronik’i arayabilirsiniz.