fbpx

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Stüdyo ve Prodüksiyon Ekipmanı Alımında Akratek’i Tercih Etti

Gaziantep’te bulunan Hasan Kalyoncu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Görsel İletişim Tasarım Bölümü öğrencileri, kurulan stüdyoda teorik eğitimlerini aldıkları çekim ve ışık teknikleri gibi konuları pratikte tecrübe edinebilecekler.

Akratek Elektronik tarafından kurulumu tamamlanan ve eğitimleri verilen ürünler içerisinde, stüdyo uygulamalarında kullanmak üzere Panasonic Full HD, P2 teknolojisine sahip AG-HPX371 kamera seti bulunuyor. Panasonic’in bu kamerası ile çalışma fırsatı yakalayacak öğrenciler, sektörde sık kullanılan P2 teknolojisinin tüm özelliklerine hakim olarak sektöre girmiş olacaklar. Prodüksiyon tarafında ise 4K görüntü üretmek üzere Panasonic DMC-GH4 R tercih edildi. Kayıt kalitesi ve kullanım kolaylığı ile ön plana çıkan 4K kayıt etme özelliği bulunan Atomos Ninja Assassin 7” kayıtçı ile görüntüler yüksek kalitede 4K kayıt edilebilecek. Kamera ile beraber set oluşturabilmek adına, Lanparte profesyonel omuz seti (omuz kiti, mattebox ve follow focus, batarya plate) kullanıldı. Ayrıca sete bir adet Alphatron EVF-035 SDI vizör de, açık hava çekimlerinde görüntü yönetmenliğine aday arkadaşların işlerini kolaylaştıracak bir ürün olarak setteki yerini aldı. Böylelikle öğrenciler belgesel, kısa film, reklam filmi gibi prodüksiyonları 4K çözünürlüğünde ve profesyonel ekipmanlarla üretebilecekler.

Işık tarafında ise aktüel olarak düşük enerji tüketimi sağlayan Dynacore 5600K LED ışık kullanıldı. Ayrıca dış çekimlerde kullanmak üzere sıcak ışık olarak da 3200K Cosmobeam tercih edildi. Işık teknikleri konusunda teorik bilgi alan öğrenciler sahada da deneyim elde etmiş olacaklar. Ayrıca ses tarafında prodüksiyonlarda yüksek kalitede ses üretmek için, setlerin olmazsa olmazı olan Boom set ile Tascam DR-60 kayıtçı da bulunuyor.

Stüdyoda yer alan Greenbox perde ile öğrenciler kromekey hakkında bilgi sahibi olabilecek ve yeşil perde önünde çekimler yapabilecekler. Stüdyoda kamera taşıyıcı sistemi olarak, sektörün 2 yıldır tanıdığı ve dayanaklılığına güvendiği Botai Prime 6 ve 7 serisi ile Acebil Dolly tercih edildi. Çekimlerde kullanılmak üzere bir adet de Wondlan Timelapse slider de yer alıyor.