fbpx

Arşivist Dijital Belgesel Kütüphanesi’ni Akratek ile Oluşturdu.

Türkiye’nin ilk dijital belgesel kütüphanesi Arşivist, belgesel sinemanın küresel pazara entegre olması için teknik standartlarını yükseltmek, endüstrileşmesini sağlamak ve sektörün dijital görsel arşivini oluşturmak amacıyla geçen yıl Temmuz ayında İstanbul’da çalışmalarına başladı.

Proje kapsamında Belgesel Sinemacılar Birliği’nin arşivinde bulunan 3.000 belgesel film dijital ortama aktarılıyor. İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle gerçekleştirilen projenin teknik altyapısını Akratek gerçekleştirdi. Projenin temelinde Metus MAM, Edius kurgu, Panasonic monitörler ve Supermicro iş istasyonları bulunuyor ve arşivleme çalışmaları başladı. 

Projede Metus Library arşiv yazılımı, 90 TB depolama, sistemin bağlı olduğu sunucu ile 3 kullanıcılı yapı kuruldu. Kurgu için tüm broadcast ve profesyonel video/ses giriş ve çıkışlarına sahip olan Edius 6 Storm 3G Elite sistem tercih edildi. Video monitörlerde Panasonic BT-LH2550 25.5” monitörler kullanıldı. Mevcut arşivi aktarmak için J30 SDI ve HVR-M15AE VTR’ler ve Metus arşiv izleme amaçlı Supermicro işistasyonu sistemleri kullanıldı. Kurulumun ardından eğitimler tamamlandı.

Projede kullanılan ürünler hakkında ayrıntılı bilgi için  0216 291 22 30numaralı telefondan Akratek Elektronik’i arayabilirsiniz.